Manuaalne meditsiin

Manuaalne meditsiin on lihas-luukonna seisundite parandamise kunst palpeerimise ja kätega teostatavate tehnikate (ka instrumentide) abil, mille tulemusel paranevad liigeste liikuvus ja funktsioonid. Manuaalsete raviviiside abil saab tervendada manipulatiivsele ravile alluvaid lülisamba talitlushäireid ja suurendada piiratud liikuvusega liigeste liikumisulatust, kasutades inimkäsi (chiros = käsi). Manuaalne meditsiin põhineb veendumusel, et inimorganism on isereguleeruv ja keha on võimeline ise tervenema, kui kõik keha struktuurid suhestuvad omavahel normaalselt.
Manuaalse meditsiini ja manuaalteraapiate nime all tegutsevad tänapäeval erinevate erialade ja ametite esindajad: osteopaadid, kiropraktikud, ravi- ja spordimassöörid, füsioterapeudid, naturopaadid. Nende raviviiside kõrgeima taseme määratlus on MMD – manuaalse meditsiini arst.

Kuidas probleem tuvastatakse
Manuaalse meditsiini arst diagnoosib täpse läbivaatuse ja anamneesi alusel, kasutades osteopaatilisi, ortopeedilisi, neuroloogilisi, reumatoloogilisi või kiropraktilisi läbivaatuse meetodeid, radioloogilisi uuringuid ja erialast palpeerimistehnikat, mille abil hinnatakse lihasluustiku näitajaid nagu liikuvuspuudulikkus, muutused kudede tekstuuris ning vedelike ja energia ringluses. Manuaalmeditsiini spetsialist tunneb ära spetsiifilise manipuleeritava kahjustuse, mida on võimalik vastava käte abil teostatava tehnikaga kõrvaldada. Enne ravi alustamist on suuresti abiks röntgenpilt või MRT, see aitab mõista haiguse põhjuseid ja tuvastada erinevaid väärasendiga päädivate seisundite (nt osteoartriit, lülisamba vaheketta sopistumine, degeneratiivsed liigeshaigused) põhjusi.

Kuidas ravi käib
Piiratud liikuvusega selgroogu või liigeseid ravitakse kas manipulatsiooni või mobilisatsiooni abil. Mobilisatsiooni puhul kõrvaldatakse blokeering õrnade sagedaste venitustega või vastandjõudu rakendava liikumise abil, toetades protsessi neuroloogiliselt. Manipulatiivse meetodi puhul võib liigese liikuvuse taastada mõne minutiga täielikult, mõjutades selgroogu või kahjustatud liigest kiirete survestatud väikese amplituudiga liigutusega. Mõnel juhul võib patsient pärast manipulatiivset ravi esimesel või teisel päeval ebamugavust tunda, võib esineda ka teist tüüpi valu ravitavas liigeses või selle liigesega seotud kehaosas. See on tingitud kergest liigese ärritusseisundist pärast raviprotseduuri, see on keha loomulik reaktsioon. Täielik tervenemine võib toimuda juba kahe päeva või ka alles kahe kuu jooksul olenevalt sellest, kui krooniliseks haigus on kujunenud. Pikemat aega kestnud seisundi puhul annab parima tulemuse mitme raviviisi kombineerimine. See sisaldab tavaliselt ka kehalisi harjutusi ja füsioteraapia protseduure (ultraheli, laser- või infrapuna jmt).

Avitab aegade algusest
Manuaalset meditsiini praktiseeriti Tais juba 4000 aastat tagasi, seda kasutati ka muistses Egiptuses. Juba Hippokrates tõdes, et nihestatud selgroolüli tuleb manipulatsiooni või tõmmete ja venituste abil õigesse asendisse viia, et selle liikuvus taastada.

EMMKS kutsub kokku

Kutsume kvalifitseeritud kiropraktika, osteopaatia ja tavameditsiinis töötavaid arste üles esitama EMMKS-ile tõendeid oma akadeemiliste saavutuste ja koolituste kohta, et ühiselt luua erialased standardid ning eeldused MMD ehk manuaalse meditsiini arsti tunnustamiseks riiklikul tasandil.

This post is also available in: English Russian