Massaažiteraapia
Mis see on?
Massaažiteraapia on keha pehmete kudede – lihaste, kõõluste, sidemete, liigeste, lümfinäärmete või mao ja soolestiku – mõjutamine kätega või mehhaaniliselt korrapärase või struktureerimata surve, venituse, liikumise või vibratsiooni läbi. Massaažiteenuse pakkujate seas on sageli litsenseerimata tegijaid, kes ei ole kvalifitseerunud, mistõttu tasub enne massööri juurde minekut uurida tema tausta ja väljaõppe taset.
Kes seda teha võib?
Massaažiteraapiaga tegelevad Eestis professionaalsed massaažiterapeudid, kellele on väljastatud massaažiterapeudi litsents rahvusvahelise märgistusega R.M.T. (Registered Massage Therapist). Massaaži võtteid ja erinevaid pehmete kudede käsitlemise tehnikaid kasutavad ka mitmed teised manuaalse meditsiini praktikud – kiropraktikud, osteopaadid ja füsioterapeudid.
Milleks see hea on?
Massaaži saab teha kas kehaosadele või kogu kehale eesmärgiga aidata kaasa vigastuste paranemisele, vähendada psühholoogilist stressi, vähendada valu ja parandada verevarustust ja lümfiringlust. Kui massaaži kasutatakse psühholoogilise, vaimse ja mehaanilise heaolu tõstmise eesmärgil, siis võib seda nimetada teraapiliseks massaažiks või manipulatiivseks raviks.
Missuguseid massaaži liike on olemas?
Üldiselt tehakse massaaži kas lahtiriietunud inimesele (klassikaline ehk nn rootsi massaaž, kupu-, aroomi, mee-, šokolaadimassaaž) või osaliselt riietunult (erivormide puhul nagu shiatsu, tuina, tai massaaž, pea- või jalatallamassaaž). Tänapäeval on mitmeid massaažiliike, mille puhul käed otseselt masseeritavat ei puuduta, neid nimetatakse ka energeetiliseks massaažiks (marma, reiki, Osho tasakaalustav massaaž).